0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

16 טיפים איך לייעץ נכון?

אור ח. בשיתוף מערכת AskPeople | הטיפ פורסם ב-27/11/17 בשעה 16:37

16 טיפים איך לייעץ נכון?

בסופו של דבר ישנו מכנה משותף לכולנו, שגורם לנו להמשיך ולבקר באתר הזה- השפעה על חייהם של אחרים, הרצון לעזור ולייעץ לבנאדם ספציפי ויחד איתו לכל אדם אחר אשר יזדהה עם בעייתו או סתם רוצה להשכיל בנושא. לא פעם אנו נחשפים כאן לאנשים שבאמת מעוניינים לעזור אך לא יודעים לבחור את המילים הנכונות בשביל להמחיש את דעתם ואף מפחדים לייעץ מחוסר ביטחון. הפעם במקום שאתם תכתבו את העצות, הטיפים הבאים מיועדים אליכם.

 

1. לא לייעץ לפני שקראנו את השאלה

הכותרת לא תמיד מספיקה כדי להבין מה השאלה. השואל לא תמיד ידע להמחיש את השאלה האמיתית בכותרת או לא יוכל לסכם הכל במשפט קצר, ולפעמים שואל יותר משאלה אחת. חשוב להבין מה הכותב שואל כדי סייע לו באמת ולנצל נכון את הזמן שבחרתם להשקיע.

יש לזכור כי לפעמים נדרש מצוות הניהול לערוך כותרת כללית מידי והכוונה של השואל בעקבות כך מתפספסת.

 

2. עצה אמיתית, לא רק זבנג וגמרנו

ישנן שאלות שעולות לאתר ומכילות בתוכן יותר מבעיה אחת, לפעמים אפילו השואל בעצמו לא מודע לבעיות האחרות, מה שבעצם אולי אף הוביל אותו לבעיה העיקרית. אם אתם יכולים לענות על כל השאלות של השואל ואם אתם מסוגלים לקרוא בין השורות ולזהות מעבר אפילו טוב יותר. מצד שני חשוב לסייג את ההנחות ולא לקבוע עובדות, כי קיים הסיכוי שהשואל שתל מראש מספר נתונים שגויים על מנת למנוע את זיהויו.

 

3. יש לכם אחלה בדיחה? לא על חשבון שואלים

אם החלטתם להצחיק - לא בטוח שזה המקום הכי נכון לעשות את זה. הומור יכול להתקבל בברכה בזמן ובמקום המתאים, אבל במידה ומישהו בחר להתייעץ, בדיחה יכולה לפגוע בו ובמקרים מסוימים אף להחמיר את מצבו. נסו לחשוב עד כמה הפאנצ' באמת רלוונטי, ואם הוא אינו מכיל בתוכו גם עצה אשר תעזור או יש חשש כי אדם כלשהו אשר גולש באתר יפגע ממנו - ותרו עליו.

 

4. השאלה הציתה בכם סערה? חכו לפני שתגיבו!

לרוב, התגובות שנכתבות בעקבות רגשות מוקצנים כאלו, לא יובילו לעצה. קחו כמה דקות להירגע, ורק אז התפנו לכתוב עצה. מומלץ גם לעבור עליה שוב פעם ולוודא כי היא לא טעונה שלא לצורך. אם יש לכם זווית ראיה להציע לשואל השאלה, עשו זאת בצורה נעימה שלא תוביל לוויכוח פוגעני או מעליב. כתיבה סוערת ופוגענית כנראה לא תסייע אלא תגרום לכותב להתבצר בעמדתו. לא כל אחד מגיב טוב ל"כאפה" שאמורה להעיר אותו זו גם לא המטרה. נסו לדמיין שזה אדם שאתם מכירים, ודברו אליו כמו שהייתם מדברים לידיד הנמצא לידכם.

 

5. יש למילים שלכם כוח

חשוב לזכור שלעיתים מוצגים לכם רק פרטים בודדים על המצב בו נמצא השואל, ואם בחר לפנות לייעוץ, הוא אולי יעשה מה שתייעצו לו.נסו להבין את הסיטואציה באובייקטיבית וסייגו את העצה כי היא יכולה להציל חיים לפעמים, אבל יכולה גם להרוס אותם ולעולם לא תדעו על כך.

 

6. הכי חשוב זה לעזור, הלייקים כבר יגיעו

העצות הטובות ביותר הן אלו שנכתבות מראש בכדי לעזור. כשאתם מנסחים עצה, במקום להיות טרודים במה אחרים יחשבו עליה, חישבו על שואל השאלה ואיך העצה שלכם תעזור לו להתמודד עם הבעיה שעומדת בפניו. גם אם נתקלתם באתר בתגובות ילדותיות בחלק מן השאלות, אין זה אומר כי עליכם להוריד את עצותיכם רמה, כתבו את עצתכם מהלב וזכרו כי לא פעם נבחרה עצה, אשר זכתה לאי הסכמה מצד הגולשים, כעוזרת ביותר לשואל השאלה.

 

7. השאלה היא לא עליכם - גם אם עברתם משהו דומה

אל תקבעו חוויות וניסיון אישי על בנאדם אחר. אתם מוזמנים לציין את המקרה שלכם, אבל תמיד תתייחסו לכמה שיותר אפשרויות נוספות אשר יכולות להתאים לשאלה, כל סיטואציה יכולה להתפצל בעצמה להרבה סיטואציות אחרות שלא תיארתם לעצמכם אפילו.

 

8. אל תפחדו לכתוב עצה ארוכה

אנשים נרתעים ממלל רב, אבל לפעמים זה דווקא מה שצריך בכדי לעזור לבנאדם יותר ממה שעצה מתומצתת תעזור לו. בעיקר כאשר השאלה מורכבת, הסבירו את עצמכם בכמה מילים שתרצו, מי שבאמת צריך את העזרה, לא רק שיקרא את עצתכם אלה גם יעריך את ההשקעה הרבה שלכם, והעובדה הזאת לבדה יכולה לעזור מאוד לבן אדם.

 

9. גיל לא שווה ניסיון

מלבד העובדה שזהו אתר אנונימי ואנשים לא תמיד רושים את גילם האמיתי, האתר הזה הוא מקום בו ניתן לגלות אנשים רבים, דעות מגוונות ועצות משכילות ובעלות נקודות מבט מיוחדות שאנשים מבוגרים מהם נוטים לפספס לפעמים. גילו הצעיר של אדם אינו שולל כי עצותיו מועילות, ואדם מבוגר לא בהכרח ידע לייעץ בכל עניין.

 

10. חסרים לכם פרטים? שאלו את השואל

אם לא הבנתם את השאלה או שחסרים לכם פרטים- עדיף לשאול את שואל השאלה. יש לו אפשרות לעדכן את השאלה או לענות לעצה שלכם, ולרוב שואלי שאלות יעריכו את תשומת הלב שלכם והאכפתיות.

 

11. היו בטוחים בעצמכם- ותשלחו את העצה

לפעמים אנו כותבים עצה, ובסוף מתחרטים ומוחקים, או לא יודעים איך לסיים. אם לא כתבתם משהו שעשוי לפגוע במישהו, סמכו על עצמכם ופרסמו.

 

12. ודאו כי הקטע קריא

בכדי לא לאבד בראש את מה שרציתם לכתוב וגם בכדי לא לפספס שום דבר בעצתכם, כתבו לעצמכם את המשפטים בשורות והשלימו אחר כך. אל תתקמצנו בפסיקים או חלוקה לפסקאות כדי שיהיה קל לקרוא את כל העצה.

 

13. אתם חושדים כי השאלה אינה אמיתית? תדווחו!

זה ששאלה לפעמים נראית "הזויה" מכדי להיות אמיתית, לא אומר כי הדבר לא באמת קרה, ובטח שלא יפגע לכם בכבוד אם תחליטו לנסות ולהתייחס אליה כאל כל שאלה. לכתוב לאדם כי הוא טרול לא יפריע לו אם הוא אכן טרול, ויעליב את שואל השאלה אם הוא לא. Lose-lose situation.  אם אתם בטוחים כי הוא טרול- דווחו, אם לא- ייעצו כמו שצריך.

 

14. השואל מפגין מצוקה? לפעמים הסוד הוא הזדהות והבנה

האתר הזה מיועד לעזרה שבתוכה נכנסת הקטגוריה של ייעוץ, כיוון שלפעמים כל מה שצריך זה להראות לבנאדם שלמישהו אכפת. ייעוץ פרקטי מידי עלול להוביל לתוצאה ההפוכה כי השואל ירגיש שלא מבינים אותו. בכל מקרה אם אתם מתלבטים איך לעזור לאדם במצוקה- מוזמנים להכנס לכתבת הטיפים איך לעזור לאדם במצוקה 


15. לא להפוך שאלה לזירת אגרוף עם מייעצים אחרים

נתקלתם בעצה שאינה לגיטימית, או במייעץ פוגעני כלפי שואל השאלה או כלפיכם, בכל מצב כזה, דווחו! כמו שאתם רוצים כי עצותיכם יביאו תועלת ולא יפגעו באחר כנראה שאתם מצפים ככה גם מאחרים, אך לצערנו זה לא תמיד המצב. רמתו של האתר תלויה בכם בכל ההיבטים, אם אתם מתכתשים עם מייעצים אחרים, לעיתים עלולים להפעיל את הסנקציות גם נגדכם, דבר אשר לא יעזור במניעת התופעה.

 

16. חסרי סלבנות? הירשמו לאתר

לעיתים אנו רוצים כבר להגיב והכנסת הפרטים (שם, גיל, מין, מייל) מעכבת אותנו סתם. אם כבר התנסיתם באתר ויש לכם לרוב מה להציע ולייעץ- תוכלו להירשם ולחסוך את הבירוקרטיה בכל תגובה. הרישום לא פוגע באנונימיות, אם אתם במקרה חוששים, ויחסוך לכם את הזמן הזה.

 

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה
  • בטעינה...