0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

5 טיפים איך למנוע יובש בעיניים

איתי שרף | הטיפ פורסם ב-30/03/17 בשעה 10:33

5 טיפים איך למנוע יובש בעיניים

יובש בעיניים, או תסמונת העין היבשה, היא מטרד של ממש ואחת הסיבות העיקריות בגללן פונים מטופלים לרופאי עיניים. אמנם לא מדובר בבעיה בלתי הפיכה אבל בוודאי שגורמת סבל וטרדה של ממש. יובש בעיניים גורם לגירוד, צריבה ותחושה של "חול בעיניים" או עצם זר, ועלולה לטשטש את הראייה ולפגוע בה, גם אם באופן זמני.

נשים נוטות לסבול מיובש בעיניים יותר מאשר גברים, ונראה שהסיבה לכך זה היא הורמונלית. נשים בהריון ושנוטלות גלולות למניעת הריון מדווחות על יובש בעיניים בשיעור גבוה יחסית לממוצע בציבור. בחורף, בשל האוויר היבש, עולה תדירות התלונות על יובש בעיניים.

 

סיבות נוספות שעלולות לגרום ליובש בעיניים:

 

  • הרכבת עדשות מגע.
  • ניתוחים פלסטיים ואסתטיים באזור העיניים, כמו הרמת עפעפיים, עלולים לפגוע במנגנון המצמוץ ולפגום בפיזור הדמעות בעין.
  • עבודה בסביבה יבשה, בעיקר בחדר סגור עם מזגן.
  • מחלות כמו פרקינסון, סוכרת או מחלות אוטואימוניות.
  • נטילת תרופות נגד אלרגיה.איך נוצר יובש בעיניים?

תפקיד הדמעות הוא ללחלח את העיניים, ובדרך כלל תסמונת של יובש בעיניים קשורה במנגנון ייצור הדמעות (אין הכוונה לדמעות המיוצרות בעת פעולה כמו בכי אלא לדמעות המיוצרות בעיניים באופן קבוע). ישנן שתי סיבות עיקריות ליובש בעיניים:

  • ייצור לא מספיק של דמעות
  • הדמעות הנוצרות בעיניים אינן איכותיות דיין. רמת השומן והחלבונים בהן נמוכה ולעומת זאת הן מכילות הרבה מים, ולכן אינן מלחלחות היטב את העיניים.

סיבה נוספת עשויה להיות פעולה לא תקינה של העפעפיים, שאינן מפזרות היטב את הדמעות על כל שטח העין.

 

 

איך מטפלים בעיניים יבשות? טיפים שימושיים

1. שימוש בדמעות מלאכותיות - תכשיר לעיניים בצורת טיפות או ג'ל הפועל כמו הדמעות והרכבו מצוין. דמעות מלאכותיות נמכרות בכל בית מרקחת ללא מרשם והן קו טיפולי ראשון מצוין ליובש בעיניים.

 

2. להימנע משפשוף העיניים - למרות הגירוד והתחושה שיש שם משהו שחייבים להוציא, שפשוף וגירוד רק יגדיל את הפגיעה בעיניים ועלול לגרום לאדמומיות בעיניים.

 

3. קומפרסים - הכי תרופת סבתא שיש אבל אנשים רבים מוכנים להישבע שאין יעיל מזה. לפעמים אולי זה כל מה שהעין רוצה – שיניחו אותה לנפשה עם תחבושת טבולה בחליטה מבריאה ומאוששת. תה קמומיל או לבנדר יתקבל בברכה, לצד חליטת כוסברה, זרעי שומר וקלנדולה. 

אם גדל בגינתכם צמח האלוורה, חתכו עלה אחד ב-45 מעלות, אספו את הג'ל הנוזל ממנו, דללו במעט מים חמימים, טבלו תחבושת או צמר גפן והניחו על העין. צמח הפלאות יעניק לעיניים הקלה מבורכת.

 

4. הורידו עדשות מגע והרכיבו משקפיים - עדשות המגע עלולות לגרות את העיניים ולגרום לתחושת היובש. אם נושבת בחוץ רוח, הרכיבו משקפיים להגנה על העיניים ותחסכו מעצמכם ייבוש נוסף ומיותר של דמעות.

 

5. מכשיר אדים קרים - במיוחד בחורף, כשהאוויר יבש, חשוב להחזיר את הלחות לגוף ושימוש במכשיר אדים קרים יכול לספק הקלה של ממש לעיניים הדואבות.

 

 

טיפול טבעי בעיניים יבשות

הרפואה הסינית רואה ביובש בעיניים תופעה המצביעה על בעיה כלשהי בתפקוד הגופני. מטפל ברפואה סינית קלאסית שואף לרדת לחקר הבעיה ולהתחקות אחר מקורותיה, ולכן יפתח את הטיפול בתשאול מפורט בו יברר האם מקור היובש בעיניים נמצא במקור אחר, כמו תפקוד לקוי של איבר פנימי כלשהו או מצוקה נפשית.

הטיפול ברפואה הסינית אינו פולשני וטבעי לחלוטין. דיקור סיני הוא הצעד הראשון ומטרתו להחזיר את המטופל לאיזון ולהניח בסיס להמשך הטיפול. בהמשך יקבל המטופל פורמולה של צמחי מרפא, שיחזירו את העיניים לייצור תקין ומלא של דמעות איכותיות.

 

 

הכותב: איתי שרף, מומחה לטיפול ביובש בעיניים ומחלות עיניים ורשתית נוספות ברפואה סינית.

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה

טרם נכתבו תגובות. כתיבת תגובה כעת