0 אנשים צפו, 0 כתבו עצות, ו-0 דרגו את העצות.

איך מתמודדים עם אלימות מילולית במשפחה?

אורח בן 21 | כתב את השאלה ב-14/05/17 בשעה 13:45

שלום לכולם ותודה על הקדשת הזמן שלכם לקרוא את הדברים שלי.
זה נושא רגיש אז אני מאוד אשמח ומבקש להיות עדינים ולא לאכול אותי אם אמרתי משהו שאולי לא נראה לכם.

אז ככה,
מאז שאני זוכר את עצמי אני גר בבית כוחני, הכוונה להמון ביקורת והמון צעקות.
ככה הם מראים אהבה, אבל זה זרע אצלי אמונות שאני לא שווה כלום, אפס. וככה אני התנהגתי ללא ידעתי בכלל, באמונה שאני אפס.
שהייתי בכיתה י׳ בערך ההורים שלי התגרשו, אבא שלי כיום חיי בשוהם עם ארוסתו, אחים שלי וילדיהם המשותפים .
בגיל 19 בערך, החלטתי לעשות מעשה וללכת לטיפול אצל מאמן מדהים. למדתי איך להגן על עצמי, לכבד את עצמי ואת כבודי, ושיפרתי את הבטחון העצמי שלי (ועדיין בגדילה :)).

ואז, בגיל 20 בערך, עקב ריב נורא גדול עם אחי האמצעי (בן 16 היום) החלטתי שנמאס לי ויצאתי מהבית. (הריב עם האח לא קשור לנושא, אנחנו בקשר טוב היום, התנצלתי על מה שהיה צריך). עברתי לגור אצל סבתא שלי מצד האמא, שגם היא לא וואו, אבל סהכ היא אישה טובה והיה לי שם יותר טוב, בכללי גם לא הסתדרתי עם אבא שלי וחברתו. עשיתי עם עצמי חסד שעברתי לשם.
גרתי שם כמעט שנה לערך , ובשחרור (אמצע ינואר) שלי מהצבא עברתי לסבתא שלי השנייה. ופה זה הסתבך.

סבתא שלי מצד אבא (זאת שאני גר אצלה עכשיו) ידועה כאישה מאוד כוחנית (מילולית וטונים), שתלטנית שמאוד קשה לה לכבד פרטיות של אנשים ומנסה לנהל אותם. זה ידוע בכל המשפחה המורחבת וכולם מסכימים עם זה שהיא אישה קשה. אין מימנה איזה נתק כלשהו או משו בסגנון, היא גרה בסביון ובאים אליה מדי פעם לארוחות שישי, ולפעמים היא הולכת לדוד שלי (גם הוא גר בסביון).

בהתחלה רציתי מאוד להסתדר איתה ואמרתי לה אני רוצה שיהיה לנו נעים, נפגשנו ושאלתי אותה כמה פעמים אילו דברים היא תרצה שאני אעשה בבית והיא פשוט לא ידעה מה לומר לי ורק המשיכה לחדור לחיי הפרטיים. הבהרתי לה שלא תצפה שאני פשוט אעזור בלי שהיא תגיד על דעת עצמי, ושתצפה שאני אקלע בול למה שהיא רוצה כי אני לא קורא מחשבות.

נכנסתי לגור אצלה, בהתחלה היא לימדה על הבית ומה עושים והייתי קשוב לא התווכחתי ואמרתי לה ״בסדר גמור״. בנוסף,שהיו לה בקשות קמתי ועשיתי ללא ״שנייה״ או ״רגע״. ולפעמים גם הצעתי לעזור כמו ״את רוצה שאעזור לך עם הדברים מהסופר?״.
יחד עם זאת, אני כיבדתי את הפרטיות שלי, כמו לדוגמא שהיא שאלה מתי אני הולך לישון אמרתי לה שזה לא משנה, ושהיא נכנסה לי לצלחת ובחנה מה אני אוכל ביקשתי מימנה ואמרתי שזה לא מנומס להתסכל לאנשים בצלחת. (זה אולי נשמע קצת קטנוני אבל זה בצורה סדרתית מ-א-ו-ד על כל נושא, לא פירטתי פה הכל)

הזמן עבר וראיתי שהיא לא מפסיקה. וככל שאני מגן על עצמי היא רק ממשיכה ומחמירה, וצועקת. אני כבר הפסקתי לעזור ולעשות מה שהיא מבקשת כי פשוט אין סיבה שאני אעזור ואקבל זלזול חזרה ואין סיבה שיקחו את העזרה שלי כמובן מאליו. אבא שלי, דוד שלי ואישתו דיברו איתה כמה פעמים כל אחד וזה לא עזר. הטונים עלו ועלו עם הזמן והשבוע הייתה נקודת השבירה. אני חייל משוחרר ואני מנסה לנוח, מוזיקאי ולכן ויתרתי על טיול גדול, מה שהביא למצב שכרגע הימים שלי הפוכים (וגם כן פסיכולוגית אני חושב שאני עושה זאת בכוונה בשביל לא להתקל בה), ולכן אני מחמם אוכל (במיקרו) בשעות הקטנות של הלילה. והיא? מתעוררת מהריח.

השבוע קמתי ב10 בלילה (כן, זה הבוקר שלי כרגע). וראיתי שאין אוכל במקרר אז אנלא אתחיל להכין.בקיצור אז הזמנתי אוכל סיני מבחוץ. שמרתי אותו ויצא שאכלתי אותו ב5 לפנות בוקר. הייתי בחדר מחשב וראיתי סדרה.

היא התעוררה מהריח ובאה לחדר מחשב, וצעקה, ואני מצטט מילה במילה ״תגיד לי, אין לך לב? יש לך לב מאבן?! כל הזמן אוכל בלילה?? מזה תעוף מפה אני לא רוצה אותך פה!!!״ היא התחילה ללכת ואמרה, ״מזה הדבר הזה! שיעמוד לך בגרון!!!״ אני לא עניתי, לא הסתובבתי אליה אפילו, אפילו לא עשיתי פאוז לסדרה שראיתי. נשמתי ולקח לי כמה רגעים לעכל את זה שסבתא שלי הרגע אמרה לי תחנק.

אני רוצה לציין שאני כבר תקופה ארוכה פשוט לא עונה לה כל פעם שהיא פונה אליי. בעבר הייתי מחזיר לה וזה הגיע למצב של צרחות.

בעבר היו מקרים כמו :
שאמרתי לה להרגע עם הלחץ דם שהיא תחתוף התקף לב היא אמרה ״בגללך״,
מלא פעמים היא אמרה ״תעוף מפה ולא רוצה אותך פה״ ״קח את הדברים שלך ותלך״ ״תסתום את הפה שלך״. פעם אחת אמרה ״אחרי 9 בערב אין לאכול יותר, מצידי תלך למסעדה תאכל שם״.
שבוע שעבר אחרי שטיגנתי ולא פתחתי חלון (אני לא נוגע בכלום בבית רק בישביל לא ליצור סיבות שהיא תצטרך לפנות אליי שהיא תעשה הכל לפי איך שהיא רגילה עם השגעונות שלה) היא אמרה איזה משהו בערבית (שלא הייתי קרוב אבל ידעה שאני שומע) והוסיפה :״מי הביא אותך לפה??״/.
אני לא בקשר טוב עם אבא שלי והיא יודעת מזה, וכשנפגשנו לפני שעברתי לגור אצלה ע״מ לדבר על המגורים המשותפים איתה, היא רק ניסתה לגרום לי לדבר על אבא שלי אחרי ככ הרבה פעמים שאמרתי לה שאני לא רוצה לדבר על זה איתה, ושהיא ראתה שאני מתכוון לזה ולא הולך לדבר עליו, אז היא אמרה שהיא בטוחה שסבא שלי המנוח מתהפך בקבר בגלל העניין הזה. (אתם קולטים עד כמה רחוק היא הולכת בשביל ללחוץ על בנאדם !?!?)

את כל זה היא אומרת כשהיא יודעת שאני ואבא שלי מטפלים במקום מגורים אחר בשבילי!!!
היא יודעת שזה בטיפול. ולמה היא אומרת את כל זה ? אין סיבה.
אני לא שובר צלחות בבית, אני לא מקלל אותה באגרסיביות, אני לא מביא אנשים ללא ידיעתה, שום דבר שלא מצדיק שהיא תאחל לי להחנק.
רק הייתה פעם אחת שהתווכחנו צרחות, ולאחר כמה זמן של וויכוח אמרתי לה מטומטמת וסתומה, ושהיא אוהבת לריב. (חשוב לי להיות אמיתי פה) אבל תסכימו איתי שיש מרחק רב בין זה, לבין שהיא אמרה לי ״שיעמוד לך בגרון״.

אבל מה ששבר אותי זה שהיא איחלה לי שהאוכל יעמוד לי בגרון. אני לא מוכן יותר לקבל שפה כזאת, לא יכול יותר לשמוע שהיא אומרת לי ״תעוף מפה״ ולא מוכן יותר שהיא תאחל לי להחנק ושתקלל אותי. בני המשפחה שלי מדברים איתה אבל היא פשוט שמה עליהם פס. השאלה שלי, האם יש משהו פלילי לעשות? קראתי באינטרנט שעל אלימות מילולית אפשר להוציא צו.
באמת באמת קשה לי עם זה, אני חושב פעמיים לפני שאני מכין לי לאכול, יש מצבים שאני רעב אבל אני לא רוצה ללכת למבטח רק בישביל לא להתקל בה. כמובן שאני יחסית מהר אומר לעצמי שזה הזוי והולך להכין אוכל, אבל עדיין. הימים שלי הפוכים בצורה הזויה רק בגלל שאנלא רוצה להתקל בה, אין לי כוחות להתעסק במוזיקה שלי ואני פשוט מרגיש באפיסת כוחות תמידית.

אם יש עורכי דין בקהל אשמח לתגובה, אם מישהו יודע על גוף שמטפל בדברים כאלה, מיוחד לחיילים משוחררים, אשמח לשמוע.
אשמח גם למילים חמות ועידוד...

אני יודע שזה פוסט ארוך, אני באמת באמת מודה למי שהקדיש מזמנן לקרוא את זה ומי שעוזר פה מהלב זה מבורך !

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף עצה... גם מבלי להירשם!
אבל אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
ההרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת עצות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לעצות שלך
מעקב אחר העצות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת עצות ותגובות

הוספת עצה ללא הרשמה

עצות הגולשים (9) כיצד להציג? מהאהודות מהפחות אהודות מהחדשות

  • בטעינה...

עוד ממדור "הורות ומשפחה"

חדשות במדור
אקראיות במדור

השאלות הנצפות היום במדור

היום
השבוע
החודש

עכשיו ב-AskPeople

עוררו עניין
חדשות